کنگره امریکا در پی کنترل قیمت سوخت

کنگره امریکا در پی کنترل قیمت سوخت

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز پنجشنبه 29 اردیبهشت، قانون پیشگیری از افزایش قیمت سوخت مصرفی را با 217 رای موافق در برابر 207 رای مخالف تصویب کرد.

کیم شریر و کیتی پورتر؛ دو نماینده مجلس نمایندگان امریکا، قانون جلوگیری از افزایش قیمت سوخت مصرف کننده را در اوایل ماه جاری برای رسیدگی به افزایش قیمت بنزین و سوخت خانگی پیشنهاد کردند. این طرح به رئیس‌جمهور این امکان را می‌دهد تا یک اعلامیه اضطراری صادر کند و شرکت‌های ارائه دهنده سوخت مصرف‌کننده را از فروش سوخت با قیمت‌های « بیش از حد نامعقول» و سوء استفاده از «شرایط مربوط به وضعیت اضطراری انرژی» به این منظور منع کند. طبق این قانون، چنین اعلامیه‌ای نمی‌تواند بیش از سی روز متوالی طول بکشد و «می تواند شامل یک دوره زمانی باشد که از یک هفته قبل از یک وضعیت اضطراری قابل پیش‌بینی منطقی تجاوز نمی‌کند».

طبق گزارش AAA، این لایحه در حالی تصویب می شود که قیمت سوخت ایالات متحده به بالاترین میانگین قیمت ثبت شده برای بنزین معمولی بدون سرب با 4.593 دلار رسیده است. در سال گذشته، میانگین قیمت ملی سوخت برای بنزین معمولی بدون سرب 3.043 دلار بود.

شریر در بیانیه ای توضیح داد:

“قیمت بنزین در محله من قبلاً 5 دلار در هر گالن بالا بود. اکنون، بدون هیچ دلیل مشخصی، قیمت ها 10 درصد دیگر در هفته گذشته افزایش یافته و به 5.50 دلار در هر گالن رسیده است. این در حالی است که نه قیمت هر بشکه نفت و نه هزینه پالایش تغییر محسوسی نداشته است. کمیسیون تجارت فدرال (FTC) باید قدرت بررسی و برخورد را، وقتی شواهدی دال بر غارت واقعی وجود دارد، داشته باشد”.

این لایحه باید قبل از امضای رئیس جمهور، در سنای آمریکا نیز تصویب شود.