کمیته سنای آریزونا ممنوعیت سقط جنین پس از هفته پانزدهم را تصویب کرد

کمیته سنای آریزونا روز پنجشنبه 14 بهمن، به لایحه ای رای مثبت داد که سقط جنین پس از هفته  15 بارداری را ممنوع می کند. این لایحه در میانه انتظار برای اتخاذ تصمیم دیوان عالی درباره قانون سقط جنین در می سی سی پی، که پتانسیل تغییر اساسی حقوق سقط جنین در ایالات متحده را دارد، ارائه می شود.

کمیته تحت رهبری جمهوری خواهان لایحه 1164 سنا را با رای 5 بر 3 تصویب کرد. این لایحه منعکس کننده قانون می سی سی پی است که انجام سقط جنین توسط پزشک پس از هفته 15 بارداری را جرم می داند و طبیب را در معرض خطر اتهام جنایی و از دست دادن مجوز طبابت قرار می دهد. این لایحه شامل استثنایی در موارد “اورژانس پزشکی” است که در آن یک فرد باردار در معرض “خطر مرگ” یا “اختلال قابل توجه و غیر قابل برگشت در عملکرد اصلی بدن” بدون سقط جنین قرار دارد. این لایحه در هیچ موردی زنان را برای سقط جنین جرم انگاری نمی کند.

کمیته در تصمیم گیری خود، بسیاری از اعضای  هر دو گروه موافق و مخالف را استماع نمود. مریلین رودریگز، نماینده برنامه ریزی والدین، گفت : “تا زمانی که حاملگی های ناخواسته وجود داشته باشد، سقط جنین وجود خواهد داشت” و “افراد دارای امتیاز همیشه ابزاری برای سفر به خارج از کشور به جاهایی که سقط جنین امن و قانونی است، خواهند داشت.» رودریگز ادعا کرد که قانونگذار آریزونا در حال رای دادن و تصمیم گیری در مورد این است که آیا کسانی که توانایی مالی سفر برای سقط جنین را ندارند، همچنان از گزینه دسترسی ایمن تر و قانونی به سقط جنین در آریزونا برخوردار خواهند بود یا خیر.

دکتر آلن سایر، مدیر آکادمی اخلاق پزشکی آمریکا در ایالت آریزونا، اظهار داشت که «پزشکان زنان و زایمان می‌دانند که سقط جنین‌های بعدی با خطرات متعددی برای سلامتی زنان مرتبط است. لایحه 1164 سنا به طور معقولی برای محافظت از زنان از طریق کاهش خطر ترومای مادر و خونریزی ناشی از سقط جنین با ایجاد این محدودیت سن حاملگی در 15 هفته عمل می کند.این لایحه به زودی به صحن علنی مجلس سنا راه خواهد یافت و در صورت تصویب، به قوانین دیگری در سراسر کشور ملحق خواهد شد که مستقیماً سابقه ایجاد شده توسط پرونده برجسته Roe v. Wade را به چالش کشیده است.