هند از لایحه اصلاح مالیاتی رونمایی کرد که رژیم مالیاتی جدید ارزهای دیجیتال را معرفی می کند

نیرمالا سیتارامان، وزیر دارایی هند روز سه شنبه 12 بهمن، مجموعه ای از اقدامات اصلاحی مالیاتی را به عنوان بخشی از بودجه سالانه این کشور در سال 2022 اعلام کرد. در حالی که این اقدامات تغییری در صفحات مالیات بر درآمد پیشنهاد نمی کند، اما رژیم مالیاتی جدیدی را برای نقل و انتقال ارزهای رمزنگاری شده پیشنهاد می کند که شامل مشوق های مختلفی مانند افزایش کسورات برای کارمندان دولت، معرفی “بازده های به روز شده”، مالیاتهای حداقلی کاهش یافته جایگزین و هزینه های اضافی برای شرکت های تعاونی و معافیت های مالیاتی جدید می شود.

این اقدامات بخشی از بسته اصلاحات مالیاتی بزرگتر یعنی لایحه مالی 2022 است و به دنبال ایجاد و ترویج یک رژیم مالیاتی با ثبات، قابل پیش بینی و قابل اعتماد است. در صورت تصویب، این لایحه قانون مالیات بر درآمد 1961 را “به منظور ادامه اصلاحات در سیستم مالیات مستقیم … رفع مشکلاتی که مالیات دهندگان با آن مواجه هستند و منطقی کردن مقررات مختلف” اصلاح می کند.

شاید مهم‌ترین ماده این لایحه، رژیم مالیاتی جدید بر «دارایی‌های دیجیتال مجازی» باشد. این لایحه دارایی های دیجیتال مجازی را به شرح زیر تعریف می کند:

“هر گونه اطلاعات یا کد یا شماره یا نشانه (غیر از ارز هندی یا ارز خارجی)، که از طریق ابزارهای رمزنگاری یا به هر نامی که نامیده می شود، ایجاد شده باشد، ارائه دهنده یک نمایش دیجیتالی از ارزش مبادله شده با یا بدون ملاحظه، با وعده یا نمایندگی ذاتی ارزش، یا به عنوان یک ذخیره ارزش یا یک واحد حساب عمل می کند، از جمله استفاده از آن در هر تراکنش مالی یا سرمایه گذاری، اما محدود به طرح سرمایه گذاری نیست؛ و می توان آن را به صورت الکترونیکی منتقل، ذخیره یا معامله کرد؛ نشانه غیر قابل تعویض یا هر نشانه دیگری با ماهیت مشابه، به هر نامی که نامیده شود؛ یا هر دارایی دیجیتال دیگری، همانطور که دولت مرکزی می تواند با اطلاعیه در روزنامه رسمی مشخص کند”.

تعریف فوق به اندازه کافی گسترده است که بتوند همه انواع ارزهای رمزنگاری شده را پوشش دهد، اگرچه دولت درها را باز گذاشته است تا به طور خاص هرگونه دارایی دیجیتال را از این تعریف از طریق اطلاع رسانی در روزنامه رسمی حذف کند.

از جمله، رژیم جدید «مالیات بر ارز دیجیتال» بر درآمد حاصل از انتقال هر دارایی دیجیتال مجازی با نرخ مالیات 30 درصد مالیات می بندد. کسر هر گونه مخارج یا کمک هزینه ای که در محاسبه چنین درآمدی استفاده می شود را، به جز هزینه استخراج، رد می کند.

رئیس هیئت مرکزی مالیات‌های مستقیم، جاگانات بیدیادار موهاپاترا، ضمن استقبال از رژیم مالیاتی جدید ارزهای دیجیتال، هشدار داد که “مالیات بر ارزهای دیجیتال تحت قانون جدید هیچ مشروعیتی را به همراه ندارد” و تجارت کریپتو “خود به خود قانونی یا عادی نمی‌شود”، فقط به این دلیل که برای آن مالیات پرداخت کرده اید!

اینها فقط چند مورد از مقررات اصلاحی “مالیات مستقیم” هستند، و موارد بیشتری نیز وجود دارند که مدیریت دعاوی مالیاتی و مالیات های غیرمستقیم را پوشش می دهند. این لایحه بسیار گسترده است و نشان دهنده اولین تلاش هدفمند کشور هند برای مالیات بر بازار ارزهای دیجیتال است. در صورت تصویب، رژیم مالیاتی ارزهای دیجیتال در آوریل 2023 اجرایی خواهد شد.