مناقشات میان فلسطین و اسرائیل سبب آوارگی 58000 فلسطینی شده است

دفتر سازمان ملل متحد در امور هماهنگی های بشردوستانه (UNOCHA) روز سه شنبه 28 اردیبهشت اعلام کرد که درگیری ها میان اسرائیل و فلسطینیان سبب شده بیش از 58 هزار نفر از فلسطینیان ناگزیر از جابجایی از خانه هایشان در غزه شوند که از این جمع، 47 هزار نفر هم اکنون در جستجوی پناهگاه در تأسیسات آژانس ملل متحد برای رفاه و اشتغال آوارگان فلسطینی موسوم به UNRWA هستند. حملات اسرائیل هم چنین منجر به تخریب زیرساخت های سلامت نظیر آزمایشگاه های تشخیص کووید 19 و سایر تأسیسات بهداشتی شده است. 

دفتر سازمان ملل در امور هماهنگی های بشردوستانه هم چنین ضمن اعلام گشایش معبر کِرِم شالوم برای امکان جابجایی ده ها تانکر سوخت ارسالی از سوی این دفتر برای آوارگان فلسطینی، از عدم همکاری اسرائیلی ها برای انتقال سایر نیازمندی های فلسطینیان و بسته بودن سایر معابر به غزه ابراز تأسف کرده است.

سازمان عفو بین الملل از دیوان بین المللی کیفری (ICC) تقاضا کرده که حملات هوایی اسرائیلی ها را که منجر به کشته شدن عده کثیری از مردم بیگناه، از جمله کودکان شده است، مورد تحقیق و تفحص قرار دهد و اظهار داشته که با توجه به حجم جنایات، قابلیت تفسیر این اقدامات ذیل عناوین جرم علیه بشریت و جرایم جنگی وجود دارد. این سازمان می افزاید :

“ارتش اسرائیل مدعی است تنها اهداف نظامی را مورد حمله قرار می دهد و حملات هوایی خود به مناطق مسکونی را تحت همین ادعا توجیه می کند. با این حال، ساکنین این اماکن به عفو بین الملل اطلاع داده اند که هیچ جنگجو یا هدف نظامی در زمان حمله در مناطق مورد حمله مسکونی وجود نداشته است”.