قانونگذار اوکلاهوما ممنوعیت سقط جنین را از لحظه “لقاح” تصویب کرد

قانونگذار اوکلاهوما ممنوعیت سقط جنین را از لحظه "لقاح" تصویب کرد

مجلس قانونگذاری اوکلاهوما روز پنجشنبه 29 اردیبهشت، سومین قانون مهم ممنوعیت سقط جنین را در مدت کمی بیش از یک ماه تصویب کرد. لایحه موسوم به HB 4327 سقط جنین را از زمان لقاح ممنوع می کند، مگر در موارد اورژانس پزشکی، زنای با محارم، یا تجاوز جنسی. با این حال، استثنائات مربوط به زنای با محارم و تجاوز جنسی تنها در صورتی اعمال می‌شود که این حوادث به مجریان قانون گزارش شده باشد.

مجلس نمایندگان اوکلاهوما به رهبری حزب جمهوری‌خواه با الگوبرداری از ممنوعیت سقط جنین در تگزاس، HB 4327 را «قوی‌ترین لایحه حامی زندگی در نوع خود با به رسمیت شناختن مسئولیت مدنی از زمان بارداری» نامید. HB 4327 پای هر کسی که به سقط جنین «کمک می‌کند» را به دعاوی مسئولیت مدنی، به‌ویژه 10000 دلار خسارت باز می‌کند. اگرچه لوایح دیگری که سقط جنین را با شروع لقاح ممنوع می‌کنند، نگرانی‌هایی را در مورد اعمال احتمالی روش‌های رایج کنترل بارداری ایجاد کرده اند، HB 4327 تصریح می‌کند که به عنوان نقشه جایگزینی برای پیشگیری از بارداری اعمال نمی‌شود.

این لایحه اکنون به کوین استیت، فرماندار اوکلاهوما رسیده و انتظار می رود که آن را امضا کند و به قانون تبدیل شود.

فرماندار استیت اوایل این ماه ممنوعیت شش هفته ای مشابهی را امضا کرد و همچنین لایحه دیگری برای سقط جنین را امضا کرد که انجام سقط جنین را جز در مواقعی که جان مادر در خطر باشد جرم می داند. چندین ایالت دیگر تحت رهبری جمهوری خواهان، مانند آریزونا، کنتاکی و وایومینگ، قوانین مشابهی را تصویب کرده اند.