قاضی ایالات متحده به کمیسیون تجارت فدرال اجازه داد تا از متا به دلیل انحصار غیرقانونی شبکه های اجتماعی شکایت کند

قاضی ایالات متحده، جیمز بواسبرگ از دادگاه منطقه ای ایالت کلمبیا، روز سه شنبه درخواست رد دادخواستی را که شرکت فناوری متا پلتفرم (فیس بوک سابق) در مقابل دادخواست کمیسیون تجارت فدرال (FTC) علیه این شرکت به دلیل حفظ غیرقانونی انحصار شبکه اجتماعی شخصی (PSN)از طریق رفتار ضد رقابتی ترتیب داده بود، رد کرد.

پس از اینکه قاضی بواسبرگ شکایت کمیسیون تجارت فدرال را در ژوئن 2021 به دلیل عدم اثبات منطقی قدرت انحصاری متا در بازارPSN رد کرد، کمیسیون تجارت فدرال، دادخواست اصلاح شده ای را ارائه کرد. در پی آن، دستور اعاده دادرسی بدون نیاز به پرداخت خسارت احتمالی صادر شد و به کمسیون اجازه داد تا با اصلاح دادخواست خود، دعوا را اعاده کند.

FTC استدلال اصلی خود را مبنی بر انحصار غیرقانونی متا در بازار خدمات PSN حفظ کرده و ادعا می‌کند که این انحصار با  خریدن رقبای بالقوه (مانند اینستاگرام و واتس‌اپ) و با اجرای سیاست‌هایی برای جلوگیری از تعامل بین برنامه فیس‌بوک و سایر برنامه‌هایی که به‌عنوان «تهدید نوپا» تلقی می‌شوند، حفظ شده است.

این بار FTC حقایق قوی تر و دقیق تری را برای ادعاهای خود ارائه کرده و مانع از پذیرش درخواست رد شکایت شده. بنابراین قاضی بواسبرگ استماع اتهامات مربوط به انحصار غیرقانونی، ایجاد موانع ورود به بازار و رفتار ضدرقابتی از طریق خرید رقبای بالقوه را مجاز دانسته است. با این حال، از آنجایی که این شرکت در سال 2018 این سیاست را کنار گذاشته بود و آخرین اجرای ادعایی آن حتی به گذشته دورتری بر می گشت، او اتهام همکاری و مشارکت اطلاعاتی فیمابین پلتفرم های مذکور را نپذیرفت.

اکنون پرونده برای کشف حقایق بازگشایی شده است. متا در بیانیه ای به The Verge به این تصمیم پاسخ داد :

“تصمیم امروز با رد ادعاهای مربوط به سیاست‌های پلتفرم ما، دامنه پرونده کمیسیون تجاری فدرال را محدود می‌کند. همچنین اذعان می‌کنیم که آژانس با «وظیفه‌ای دشوار» مواجه است که در مورد دو ادغامی که سال ها پیش رخ داده، ادعای خود را اثبات کند.

ما مطمئن هستیم که شواهد، ضعف اساسی ادعاها را آشکار خواهد کرد. سرمایه گذاری های ما در اینستاگرام و واتس اپ آنها را به آنچه امروز هستند تبدیل کرد. آنها برای رقابت خوب بوده اند و برای مردم و مشاغلی که انتخاب می کنند از محصولات ما استفاده کنند مفید بوده اند”.