سازمان ملل کشته شدن شیرین ابوعاقله روزنامه نگار الجزیره را محکوم کرد

سازمان ملل کشته شدن شیرین ابوعاقله روزنامه نگار الجزیره را محکوم کرد

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد (OHCRC) روز جمعه 23 اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای کشته شدن شیرین ابوعاقله، روزنامه‌نگار الجزیره را محکوم کرد و خواستار تحقیقات “فوری و شفاف” درباره قتل او شد.
شیرین ابوعاقله روز چهارشنبه گذشته هنگام پوشش خبری حمله نیروهای دفاعی اسرائیل به شهر جنین در کرانه باختری کشته شد. ابوعاقله علیرغم پوشیدن کلاه ایمنی و جلیقه برای شناسایی او به عنوان خبرنگار، در نزدیکی ورودی اردوگاه پناهندگان مورد حمله قرار گرفت. سازمان ملل، قتل ابوعاقله را حمله به آزادی رسانه ها و آزادی بیان خواند و گفت: “بر اساس قوانین بین المللی و حقوق بشر «مقامات موظفند به روزنامه نگاران آسیب نرسانند». این دفتر معتقد است که مرگ ابوعاقله این حقوق را نقض می کند و می تواند جنایت جنگی تلقی شود”.
سازمان ملل معتقد است که «قتل ابوعاقله بخشی از استمرار فزاینده حملات علیه کارکنان رسانه‌ها به‌ویژه روزنامه‌نگاران فلسطینی است» و خاطرنشان کرد که بیش از 40 روزنامه‌نگار فلسطینی در دو دهه گذشته کشته شده‌اند.
(OHCRC) دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل، تاکید دارد که “امنیت روزنامه نگاران برای تضمین آزادی بیان ضروری است”.
رسانه‌ الجزیره با انتشار بیانیه‌ای دولت اسرائیل را مسئول «ایمنی و امنیت» ابوعاقله و عزادارانش می‌داند. به گزارش الجزیره، پلیس به خودروی حمل پیکر ابوعاقله حمله کرد و سعی کرد پرچم فلسطین روی تابوت او را پاره کند.
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران نیز شکواییه رسمی خود را به دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) در این مورد ارسال کرده و از دیوان کیفری بین‌المللی خواسته تا مرگ ابوعاقله را در تحقیقات دادگاه در مورد حملات به روزنامه‌نگاران فلسطینی لحاظ کند.