سازمان غذا و داروی ایالات متحده محدودیت های دسترسی حضوری به قرص سقط جنین را برداشت

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) روز پنج شنبه 25 آذر اعلام کرد که به طور دائمی محدودیت ها جهت دسترسی به داروی میفپرکس (Mifeprex-Mifepristone) و گونه های ژنتیک آن را که همراه با داروی دیگری برای پایان دادن به بارداری در روزهای نخست به کار می رود، برداشته است.

FDA تایید نمود که مروری بر ارزیابی مخاطرات داروی میفپریستون و نیز برنامه استراتژی کاهش خود (REMS) شامل تحلیل ریسک ها و منافع صورت داده است. در جریان این مطالعه، “سازمان غذا و دارو تشخیص داده که اطلاعات به دست آمده، از تعدیل در REMS برای کاهش بار دسترسی والدین و نظام ارائه خدمات مراقبتی به سقط حمایت می کند تا تضمین شود که منافع محصول دارویی بر مخاطراتش تفوق دارد”. متعاقباً FDA برنامه REMS خود را با حذف الزام تحویل شخصی دارو اصلاح نمود. در پی حذف این الزام، محدودیت توزیع از طریق پست برداشته شده و تولیدکنندگان می توانند علاوه بر کلینیک ها، دفاتر پزشکی و بیمارستان ها، از طریق پست و به طور غیرحضوری نیز داروی خود را دریافت دارند.

FDA نخست در سال 2000 قرص سقط را مورد تایید قرار داد و از آن تاریخ تا کنون مقرراتی را در جهت تحدید بیشتر دسترسی به این دارو به تصویب رساند. بر اساس مقررات سازمان غذا و داروی امریکا، تأمین کنندگان خدمات بهداشتی باید اطلاعات مربوط به دارو را به بیماران ارائه دهند. تأمین کنندگان دارو همچنین باید مورد تأیید باشند و صلاحیت های خاصی را داشته باشند. به علاوه، تأمین کنندگان داروی سقط باید موافقتنامه مکتوبی را قبل از تحویل دارو  و بعد از آن به امضای بیمار برسانند تا تضمین شود که بیمار مشاوره لازم را دریافت نموده است. با وجود آن که بیانیه اخیر FDA محدودیت تحویل حضوری دارو را برداشته، اما الزام جدیدی برای داروخانه های توزیع کننده داروی سقط در نظر گرفته است.

بیشتر و از زمان همه گیری کووید 19، سازمان غذا و داروی ایالات متحده به طور موقت محدودیت دریافت حضوری داروی سقط را مرتفع کرده بود که به موجب بیانیه اخیر، این محدودیت به طور دائمی برداشته شد.