سازمان بین المللی کار: قطر در تحقیق پیرامون تلفات کارگران پروژه جام جهانی 2022 کوتاهی کرده است

سازمان بین المللی کار (ILO) در گزارشی که روز 28 آبان منتشر شد اعلام کرده است که قطر به نحو دقیقی به تحقیق و گزارش آمار تلفات و مرگ کارگران دست نمی زند. این گزارش در حالی منتشر شده که خبرهای فزاینده ای از تعداد بالای مرگ و میر و تلفات کارگرانی که در پروژه های مرتبط با جام جهانی 2022 قطر به دست می رسد.

بر اساس این گزارش، در جریان انجام این پروژه ها، 50 کارگر جان سپرده اند، بیش از 500 نفر به شدت مجروح شدند و 37600 نفر دیگر در معرض آسیب های سبک تا متوسط قرار گرفته اند. کارگران مهاجر از کشورهای آسیای جنوبی بنگلادش، هند و نپال بیشترین جمعیت آسیب دیدگان را تشکیل می دهند. بیشترین سبب های آسیب های جدی شامل سقوط از ارتفاع، تصادفات رانندگی و سقوط اشیاء بوده اند. این گزارش بر اساس یافته های نهادهای متعددی تنظیم شده که در حوادث شغلی وظیفه جمع آوری اطلاعات را عهده دار بوده اند و خدمات پزشکی در اختیار کارگران آسیب دیده می گذاشتند.

این گزارش خواهان رعایت مجموعه ای از توصیه ها برای جمع آوری دقیق تر اطلاعات و اقدامات تحقیقاتی بهتر شده است. این گزارش هم چنین پیشنهاد می کند که یک پلتفرم ملی منسجم برای تأمین به موقع و مطمئن اطلاعات آسیب های شغلی برای پرداخت غرامت کارگران و خانواده های آسیب دیده تشکیل شود. سازمان جهانی کار هم چنین امیدوار است که رویکردی جامع از سوی دولت قطر برای شناسایی دقیق مواردی از آسیب یا مرگ شغلی که به صورت دیگری گزارش دهی شده اند و در آمار اعلامی برشمرده نشده اند، اتخاذ شود. چنین اصلاحی در سیستم گزارش گیری علت فوت، برای تحقیق در مورد مرگ کارگران جوانی که به نظر سالم می رسیده اند و طبق گزارش هاف به علل طبیعی فوت کرده اند، ضرورت دارد. گزارش مذکور پیشنهاد می کند نهادهای پزشکی مستقل و بازرسان کار برای انجام این تحقیقات وارد عمل شوند.

قطر که مجموعه ای از مقررات رفاه کارگران را در سال های اخیر به تصویب رسانده، اذعان داشته که کاربیشتری باید انجام شود تا بتوان انتظارات و توصیه های سازمان جهانی کار را برآورده ساخت.