رأی ایالت ویرجینیا به لغو مجازات اعدام

مجلسین نمایندگان و سنای ایالت ویرجینیای امریکا به لوایحی رأی دادند که به مجازات اعدام در این ایالت پایان خواهد داد و به این ترتیب، ویرجینیا به بیست و سومین ایالتی تبدیل می شود که در ایالات متحده اعدام را ممنوع اعلام می کند. البته قطعی شدن این تصمیم منوط به آن است که هر یک از دومجلس مصوبه مجلس دیگر را تأیید کند. در این صورت، دو مردی که در این ایالت منتظر اجرای حکم اعدام هستند، به حبس ابد بدون امکان عفو محکوم خواهند شد.

چهارشنبه گذشته (۱۵ بهمن) سنای ویرجینیا که با اکثریت دموکرات ها اداره می شود، در این خصوص لایحه ای را با ۲۱ رأی موافق در برابر ۱۷ رأی مخالف به تصویب رساند. سپس لایحه به کمیته مجلس نمایندگان ارجاع شد. جمعه گذشته (۱۷ بهمن) نیز مجلس نمایندگان ویرجینیا که در اختیار اکثریت دموکرات قرار دارد، با اکثریت ۵۷ رأی در مقابل ۴۱ رأی به ممنوعیت مجازات اعدام رأی داد. سه تن از نمایندگان جمهوری خواه نیز با تصویب این لایحه همراهی کردند. هر دو لایحه باید توسط هر دو مجلس به تصویب برسند تا لازم الاجرا شوند. دموکرات های مجلس نمایندگان ویرجینیا اطمینان دارند که هر دو لایحه در هر دو مجلس به تصویب خواهند رسید، زیرا مفاد یکسانی دارند. در این صورت، لازم است فرماندار دموکرات ایالت ویرجینیا، رالف نورثام، لوایح را امضا کند تا به قانون تبدیل شود. وی روز چهارشنبه گذشته قصد خود را برای امضای این لوایح اعلام داشته و اظهار داشت که مجازات اعدام “غیرانسانی و ناکارآمد است و ما می دانیم در بعضی از پرونده ها، کسانی مشمول حکم اعدام شده اند که بعداً بی گناهیشان ثابت شده است”.

علاوه بر خطر اعدام اشخاص بی گناه، لایحه سنا بر هزینه اجرای احکام اعدام و عدم توازن نژادی در صدور و اجرای این احکام تأکید کرده است. این در حالی است که سناتورهای مخالف لایحه، معتقدند که تمرکز مجازات اعدام بر انتقام نیست، بلکه در پی نیل به عدالت برای قربانیان است. سناتورهای موافق اعدام همچنین نسبت به این موضوع اعتراض دارند که لایحه دربردارنده یک مجازات اجباری حداقلی بدون امکان عفو برای محکومان به قتل درجه یک (مشدد) نیست.

دیوان عالی ایالات متحده در سال ۱۹۷۶ مجازات اعدام را دوباره احیا کرد و از آن تاریخ تا کنون، ۲۲ ایالت آن را لغو کرده اند. ویرجینیا ممکن است بیست و سومین ایالت و نخستین ایالت جنوبی امریکا باشد که مجازات مرگ را برمی چیند. ویرجینیا از سال ۱۶۰۸ تا کنون بیش از ۱۳۰۰ نفر را اعدام کرده که این ایالت را به رتبه بالاترین میزان اعدام در امریکا رسانده است. از سال ۱۹۷۶ تا کنون، تنها ایالت تگزاس آمار اعدامی بیش از این ایالت را ثبت کرده است.