دیده بان دولت ایالات متحده: استفاده دولت فدرال از هوش مصنوعی تهدید علیه عموم مردم و ادارات فدرال است!

اداره پاسخگویی دولت ایالات متحده (GAO) روز سه شنبه 15 تیرماه، گزارشی عمومی منتشر نمود که بر اساس آن بیشتر ادارات فدرال که از فناوری تشخیص صورت استفاده می کنند، از “ریسک های مرتبط با دقت و حریم خصوصی” که این سیستم ها به عموم مردم و آژانس های فدرال امریکا وارد می کنند، نا آگاهند.

در پی برگزاری یک نشست با موضوع چشم انداز هوش مصنوعی، اداره پاسخگویی امریکا ساز و کاری را برای پاسخگویی در خصوص “حکمرانی، اطلاعات، اجرا و نظارت راه اندازی کرد تا به ادارات فدرال و دیگران در استفاده مسئولانه از هوش مصنوعی کمک کند”.

از میان 42 آژانس فدرال موضوع مطالعه GAO، 20 سازمان گزارش کردند که از سیستم های فناروی تشخیص صورت استفاده می کنند. این اداره تأیید کرد که بیشتر ادارات فدرال که از این فناوری بهره می برند، از این که کارمندانشان از کدام سیستم هوش مصنوعی استفاده می کنند بی اطلاعند؛ بنابراین گزارش، اداره پاسخگویی امریکا اظهار داشته که این ادارات، “به طور کامل خطرات احتمالی استفاده از این سیستم ها را که شامل خطرات ناظر به حفظ حریم خصوصی و دقت می شود، مورد بررسی قرار نداده اند”. GAO هم چنین اعلام کرد که استفاده از این سیستم های هوش مصنوعی می توان خطرات متعددی برای مردم و ادارات فدرال به همراه داشته باشد.

GAO، سازمانی که بیش از یک قرن است اطلاعات بیطرفانه و عینی نسبت به اقدامات دولت به دست می دهد، اعلام کرده است:

“هوش مصنوعی یک فناوری درحال تبدیل است که در زمینه های پزشکی، کشاورزی، تولید، حمل و نقل، دفاع و بسیاری از موضوعات دیگر کاربرد دارد. این فناوری هم چنین نوید ارتقای گسترده ای در عملکرد دولت را می دهد. راهنمایی فدرال بر تضمین این امر تمرکز دارد که هوش مصنوعی یک توانمندی مسئول، منصفانه، قابل تعقیب، مطمئن و قابل اداره است. بررسی های اشخاص ثالث و بازرسی های صورت گرفته برای نیل به این اهداف مهم هستند. به هر حال، سیستم های هوش مصنوعی چالش هایی منحصر به فرد نسبت به چشم انداز پیش گفته ایجاد می کنند، زیرا ورودی ها و عملیاتی که در آنها انجام می گیرد همیشه قابل مشاهده نیستند”. در ماه مارس جاری، اتحادیه امریکایی آزادی های مدنی (ACLU) خواستار اطلاعات پیرامون نحوه استفاده آژانس های فدرال از هوش مصنوعی برای تأمین امنیت ملی شد. ضمن درخواست، این اتحادیه هشدار داد که سیستم های هوش مصنوعی می تواند نسبت به جوامع مرزی (جوامع غیر کانونی ایالات متحده مانند اقلیت های دینی و نژادی) موضع منفی (Bias) داشته باشد و ممکن است به خطر علیه آزادی های مدنی بینجامد.