دبیر کل سازمان ملل خواستار اقدام علیه تسلیحات خودکار شد

دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش 13 دسامبر جاری، پیش از برگزاری ششمین کنفرانس مروری کنوانسیون تسلیحات خاص متعارف (CCW) اعضای سازمان ملل را به تدبیر “برای طرح یک برنامه جاه طلبانه برای ایجاد محدودیت هایی در استفاده از انواع خاصی از تسلیحات خودکار در آینده” فراخواند. وی از CCW خواست تا به سرعت فعالیت خود را در مورد تسلیحات خودکار که می تواند اهداف را انتخاب کند و مردم را بدون مداخله انسانی بکشد، گسترش دهد.

CCW  به دنبال محدود کردن استفاده از نوع خاصی از تسلیحات است که به طور غیرمتعارفی آسیب زاست یا آثاری بدون امکان تبعیض میان مردم و دشمن به جا می گذارد. قاعده استفاده از تسلیحات، بر پایه اصول تناسب و تفکیک میان غیرنظامیان و رزمندگان بنا نهاده شده است. در سال های اخیر، موضوع استفاده از تسلیحات کشنده خودکار (LAWS) موضوع مناقشات انسان دوستانه، اخلاقی، نظامی و حقوقی گسترده ای بوده است.

چهارچوب بالقوه برای برخورد با تسلیحات کشنده غیرمتعارف، از سال 2013 توسط اعضای CCW مورد بحث بوده است. اعضای CCW مواضع متعارضی پیرامون این موضوع داشته اند. نگرانی ها در مورد مخاطرات این “روبوت های قاتل” از آنجا بالا گرفت که گروه متخصصان در مورد لیبی در سال 2021، به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دادند که یک پهپاد نظامی خودکار در یک درگیری نظامی مورد استفاده قرار گرفته است.

ایلان ماسک، رئیس اسپیس ایکس و نایب رئیس سیاست گزاری هوش مصنوعی گوگل، مصطفی سلیمان، در میان پیشتازان متقاضی ممنوعیت استفاده از سلاح های خودکار توسط سازمان ملل متحد هستند. در 2020، دیده بان حقوق بشر گزارشی منتشر نمود که در آن عناصر اساسی یک معاهده با هدف ممنوعیت چنین تسلیحاتی را پیشنهاد می کرد.

ائتلافی متشکل از بیش از 65 کشور عضو CCW پیشنهاد ممنوعیت تسلیحات کشنده خودکار را داده است. بعضی از دولت های عضو مانند روسیه و ایالات متحده با این ممنوعیت مخالف اند. امریکا اظهار داشته که به یک کد رفتاری غیرالزام آور به جای یک معاهده الزام آور و منع کننده تسلیحات خودکار اولویت می دهد. دولت هایی مانند امریکا، اسرائیل، هند، هلند و فرانسه با ممنوعیت LAWS مخالفت کرده اند که این مخالفت ریشه در سرمایه گذاری سنگین آنها در حوزه توسعه هوش مصنوعی برای اهداف نظامی دارد.

از جنگ دوم جهانی تا کنون، توسعه شتابان فناوری تسلیحاتی از تحولات مرتبط با قوانین ناظر بر این تسلیحات پیشی گرفته است. این مشکل با فقدان اجماع جهانی به واسطه ملاحظات امنیت ملی و دفاعی تشدید شده و ضروری است استفاده از این تسلیحات در اولین زمان ممکن قانون مند شود.