ازدواج مسلمان با غیرمسلمان در امارات قانونی شد

شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، شاهزاده امارات متحده عربی، روز یکشنبه 16 آبان ماه اعلام داشت که غیرمسلمانان (اعم از شهروندان و اتباع خارجه) مجاز شدند تا با مسلمانان ازدواج کنند و ازدواج آنها در این کشور به ثبت خواهد رسید و شناسایی خواهد شد.

این تحولی مهم در قانون ازدواج امارات متحده است؛ قانونی که پیشتر در پیروی از قوانین شریعت اسلامی ازدواج غیرمسلمانان را با مسلمانان منع کرده بود. بر اساس شریعت اسلامی و به استناد آیاتی از قرآن کریم  (از جمله آیه 221 سوره بقره)، ازدواج مسلمان صرفاً با مسلمان امکان پذیر است.

شاهزاده اماراتی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرگزاری دولتی امارات، اظهار داشت: “این تصمیم که در نوع خود اولین در جهان است، جایگاه و رقابت پذیری جهانی امارات را به عنوان یکی از جذاب ترین اهداف مهارت ها و توانمندی های جهان افزایش خواهد داد”.

این تصمیم یکی از اقدامات متعددی است که حکومت امارات در راستای جذب بیشتر گردشگر خارجی، تجارت و کسب و کار بین المللی صورت داده است. اقداماتی هم چون برگزاری برنامه های ورزشی بین المللی، گسترش فرصت های آموزشی و تحول در قوانین در جهت ایجاد فرصت مالکیت اموال غیرمنقول در خاک امارات از سایر اقدامات دولت این کشور برای توسعه این کشور محسوب می شوند.

برای اجرای قانون جدید، دادگستری امارات مکلف شده تا دادگاه جدیدی تأسیس کند که منحصراً به موضوعات خانواده های غیرمسلمان رسیدگی کند. کل روند دادرسی باید به دو زبان عربی و انگلیسی ثبت و ضبط شود. این دادگاه همچنین نسبت به طلاق، حضانت مشترک و ارث غیرمسلمانان رسیدگی و اتخاذ تصمیم خواهد کرد.